איך שאלה יכולה לשנות לך את החיים?

איך שאלה יכולה לשנות לך את החיים?

מאמר מאת טליה פרנקל

 

כמה זמן ומאמץ אתם משקיעים בחיפוש אחר תשובות, בעוד ששאלה…

 

פותחת מרחב למודעות ולאפשרויות אינסופיות?

מרגע שאנו מגיחים לעולם מלמדים אותנו להיות ספקי תשובות.

"איך עושה פרה?" מו!! "מי אוהבת אותך הכי בעולם?" אמא!! "מי אוהב אותך הכי בעולם? אבא!! "מה אתה רוצה להיות כשתהיה גדול?" מאושר! "מממ, בוא ננסה את זה עוד פעם".

אנו לומדים מהר מאד, עוד לפני שבכלל למדנו לדבר, שיש תשובה נכונה ויש תשובה לא נכונה. שיש תשובה שתזכה אותנו בפרס כגון: חיוכים ונישוקים ויש תשובה שתביא לתגובה קצת אחרת. אנחנו לומדים גם מהר מאד, שאם נשאל יותר מדי שאלות זה יהפוך אותנו למציקים ונודניקים אז אולי לא כדאי. המציאות הזו לא ממש מלמדת אותנו לשאול ולשאול – ושזה בסדר. המציאות הזו גם לא כל כך מלמדת אותנו לבחור, אך על זה אני אדבר בפעם אחרת.

כמה זמן ומאמץ אנו משקיעים בחיפוש אחר תשובות? המון. כמה אנשים הפכנו למומחים שלהם התשובה עבורנו, בעוד שאנחנו יודעים הכי טוב? הנטייה הטבעית שלנו היא לא לאהוב סימני שאלה אלא תשובות ומסקנות. אנו מתוכנתים כך ומונעים מצורך בסיסי לסגור מעגל, עסוקים ימים ולילות בחיפוש אחר "הגביע הקדוש" של התשובה שתוציא אותנו לחופשי, בעוד שדווקא להיות בשאלה זה המפתח.

תשובה – סוגרת דלת
שאלה – פותחת מרחב למודעות
ואפשרויות בחירה חדשות

נקודות המבט שלנו יוצרות את המציאות שלנו. אם אתם רוצים לקבל בהירות לגבי נקודות המבט המגבילות שלכם התבוננו על חייכם, שכן הם השיקוף של מה שאתם מחזיקים באופן לא מודע. אם החלטנו באופן לא מודע או קנינו ממישהו אחר שהחיים קשים, לרוב הם אכן יהיו קשים. אם החלטנו שצריך לעבוד קשה בשביל כסף תמיד נעבוד קשה בשבילו בעוד שיש ביקום הרבה אלטרנטיבות אחרות. התשובה, סוגרת ומצמצמת את המודעות והקליטה של כל מה שאפשרי ומגבילה את היקום לתרום לנו מהשפע של אפשרויות שבו. השאלה, מזיזה אותנו ממקום של תשובות, מסקנות, החלטות ושיפוטים – שיוצרים מציאות התואמת להם, למקום של דלת פתוחה להעצמה, מודעות וקבלה של מתנות מהיקום.

הנה דוגמא להמחשה:

מוישלה' פתח את תיבת הדואר וגילה חוב למס הכנסה. התגובה האוטומטית שלו – כיווץ ובהלה – אוי ויי מה אני אעשה? ולא לשאלה כזו התכוונתי. במקרה כזה לרוב התגובה המיידית לוקחת אותנו לטריפ-מוח ומאמץ מנטלי/רציונלי למצוא פתרון. ברגע שמוישלה הגיע למסקנה כמו למשל, שיעבוד שעות נוספות כל החודש – הוא בעצם סגר את הדלת ליקום להראות לו מה עוד אפשרי והרבה יותר בקלות. 

ביקום יש אינספור פתרונות שבכלל לא היינו מעלים אותם על דעתנו. עצם השאלה, פותחת דלת לכל מה שאפשרי להיכנס. במקרה זה, מוישלה יכול היה פשוט לשאול: מה יאפשר לחוב הזה להיפתר בקלות? מה עוד אפשרי? ואולי, יום אחרי זה היה מקבל מכתב נוסף: אופס! טעינו אתה בכלל לא חייב כסף, או אולי פתאום היה מקבל בונוס בלתי צפוי ממקום עבודתו בדיוק בסכום הדרוש.

מאיזה מקום אנחנו עונים תשובות ומביאים פתרונות? ממאגר פנימי של נקודות מבט מגבילות שאנו מחזיקים, מכל חוויות העבר שלנו, מכל מה שאימצנו מאחרים, שספגנו מההורים, מחברים, מהשכן מלמעלה ואחרים שבכלל לא שייך לנו, מכל מה שקטלגנו כאפשרי או לא אפשרי ועוד הרבה מעבר לזה. הרשימה הזו ארוכה אך יש מכנה משותף לכל מה שנשלוף ממנה – שאין בו מודעות והוא חוסם אפשרויות אחרות וקלות.

כמה פעמים אמרת לעצמך: "אני לא יודע/ת" ?
בכל פעם שאנו אומרים זאת אנו קוטעים את המודעות שלנו. אנחנו תמיד יודעים. אולי אנחנו לא מבינים, אולי אנחנו לא רוצים לדעת, אבל אנחנו יודעים תמיד. יש בלבול עתיק בין הבנה לבין ידיעה. בעוד שהראשון מנטלי ולינארי ולרוב כרוך בהשקעת אנרגיה וזמן, השני פשוט קיים ונגיש לנו מיד – כשנסכים לגשת אליו או יותר נכון – להיות אותו. התשובה המנטלית – מגיעה מתוך מאגר נתונים מוגבל. מתוך מה שהיה ומתוך המציאות הזו בלבד.  השאלה – מאפשרת גישה לכל מה שקיים מעבר לזמן מרחב והמציאות הזו. מאפשרת מודעות מתוך ההוויה האינסופית של מי שאנחנו באמת. אז בפעם הבאה שנדמה לכם שאתם לא יודעים, פשוט תהיו בשאלה: "מה יאפשר לי לדעת?" ותנו לזה לבוא.

 


אם תהיו בשאלה,


כמה דלתות יפתחו
היכן שהיו קירות קודם לכן? 

אקסס קונצ'סנס

איך שאלה יכולה לשנות מצב רגשי ברגע? למשל, תכנון שהשתבש. פגישה שהתבטלה בפתאומיות. להתעצבן ולהתבאס זו תמיד אופציה – לא כיף. לחילופין, אפשר לשאול: מה טוב בזה שאני לא קולטת? בלי לרוץ לחפש אחר תשובה, אלא פשוט לאפשר למודעות לבוא כשהיא תבוא ולגלות איך הביטול היה תרומה עבורנו. מה האפשרויות שגלומות בזה – שלא ניתן לראותן כשאנו בשיפוט. שאלה יכולה בבת אחת לשנות אנרגיה במרחב. איך זה נהיה קל יותר מזה?

באופן אישי, יש שאלה שמרחיבה לי את החיים ומביאה לי השראה ורעיונות בשפע: "מה עוד אני יכולה ליצור ולהיות בחיים האלו שטרם גיליתי"? וגם: "איך עוד אני יכולה להיות תרומה בעולם?" מאז שהתחלתי להיות בשאלות האלו יצרתי אינספור סדנאות חדשות ומימשתי רעיונות שנבעו מתוכי בקלות מרגשת, גיליתי יכולות ריפוי ותקשור בשומה ממה שהכרתי עד כה והתעצמתי מאד כהילרית ועוד ועוד. אז כן. השאלות האלו הרחיבו לי את החיים ואפשרו לי להיפתח לעוד שאני יכולה להיות וליצור, שהשכל לא ידע לעשות עבורי.

השכל שלנו מתבסס על העבר ומה שהוא רואה במציאות הפיזית כנקודת התייחסות לכל תשובה שהוא מביא. הוא פועל מתוך אלגוריתמים כמו מחשב. כמה מודעות, השראה ומעוף יש בזה? לא ממש. בכל פעם שניסיתי בעבר לתכנן או ליצור משהו באופן רציונלי ולוגי זה לא עבד לי. ברגע ששחררתי את הצורך להבין ולתכנן ורק הייתי בשאלה, קיבלתי מודעות, זרמתי עם האנרגיה צעד אחר צעד והכל זרם בקלות ובפשטות לכדי מימוש בפועל.

אם תסכימו לשחרר את הצורך בתשובה מיידית ובמקום זה להיות בשאלה ולאפשר למודעות לבוא כשהיא תבוא, אתם מעצימים את עצמכם לדעת ופותחים דלתות לכל האפשרויות האינסופיות שביקום עבורכם ליצירת חיים של קלות, שמחה וקסם – ואיך זה נהיה טוב יותר מזה? עוד שאלה נפלאה לשאול כל יום.

מה החלטתם שלעולם לא ישתנה בחייכם, שרק בגלל שזה מה שהחלטתם – לא מאפשר לו להשתנות?
מזמינה אתכם להעלות זאת למודעות שלכם ולשאול כעת: מה בכל זאת אפשרי פה, שעד עכשיו לא העליתי בדעתי? ובואו נראה מה זה יצור…ספרו לי.

דגש קטן, להיות בשאלה זה לא אומר לנסח את התשובה שכבר החלטתם שאתם רוצים ורק לשים סימן שאלה בסוף המשפט. זה אומר להסכים להיות סימן שאלה מהלך כמצב הוויה פתוח לקבל בכל רגע ורגע עוד מודעות, עוד אפשרויות, עוד מתנות…והשפע שזמין לכם הוא אינסופי. 

יש אינספור סגנונות של שאלות שאפשר לשאול בכל מני מצבים כדי לאפשר: מודעות ובהירות, ריפוי כאב בגוף, שינוי רגשי, מימוש והגשמה ועוד… יש גם לא מעט שאלות שאנו נמנעים מהן, כי הן לא מובילות לשום מקום. בקורסים של אקסס שאני מנחה, אני מדברת לא רק על לשאול שאלות אלא על להיות השאלה be the question שתפתח מרחב לשינוי. בעזרת כלים נוספים, ניתן להוסיף ולנקות את כל מה שעולה בנו מתוך השאלה וחוסם אותנו מליצור את העתיד והחיים שאנו מבקשים לממש. עוד על כך בסדנאות אקסס בארס ובמפגשי העצמה וניקויים במרחב>

מקווה שנתרמת
תודה שהיית איתי,
באהבה, טליה

 

 

להיות בשאלה פותח מרחב לאפשרויות חדשות לחיים. איזו שאלה אתם יכולים להיות ממש עכשיו שתאפשר יותר קלות וקסם עם הכל?

 

המאמר הזה מובא באהבה רבה 
אשמח לשמוע אם זה תרם לך
אפשר לכתוב לי כאן>>
 
ואם מכירים מישהו שזה יכול לתרום לו,
אפשר לשתף בשמחה

תודה ♥ טליה